Polska Akademia Piłki Nożnej

PROJEKTY

MALOPOLSKA FOOTBALL CUP

08/07/2016

Malopolska Football CUP to turniej przeznaczony dla najlepszych Akademii Piłkarskich w kraju. Turniej główny został rozegrany w bazie treningowej Wisły Kraków w Myślenicach.

 

Myślenice okazały się szczęśliwe dla młodych piłkarzy Lecha Poznań. W minioną sobotę w finale pokonali drużynę AP 21 w rzutach karnych. Trzecie miejsce przypadło Legii Warszawa.

 

Król Strzelców – Olgiert Wełna (Legia Warszawa),

Najlepszy Zawodnik – Marcel Reguła (Zagłebie Lubin),

Najlepszy Bramkarz – Eryk Praiss (Lech Poznań).

 

legia

 

 


W miniony weekend w Myślenicach rozegrany został turniej piłkarski Malopolska Football CUP & Talent Days.
Była to premierowa edycja projektu, w którym uczestniczyło 16 drużyn z całej Polski rocznik 2006. Projekt zakładał aby w turnieju zagrały najlepsze Polskie Akademie oraz Szkółki Piłkarskie i tak się stało. Do Myślenic zawitały takie kluby jak Legia Warszawa, Zagłębie Lubin, Lech Poznań, Korona Kielce,  Stal Mielec, Gwarek Zabrze, Cracovia, Rozwój Katowice, Rekord Bielsko Biała, SMS Kraków, GKS Tychy, Wisła Kraków, AP 21, Beniaminek Krosno, FAM Poprad oraz Sandecja Nowy Sącz.
Grupy, w których mierzyły się ze sobą przybyłe na turniej drużyny zostały rozlosowane uroczyście na 6 dni przed wydarzeniem, a ich skład wyglądał następująco:
GRUPA A: Gwarek Zabrze, Lech Poznań Stal Mielec, AP 21
GRUPA B: Beniaminek Krosno, Cracovia, Legia Warszawa, SMS Kraków
GRUPA C: GKS Tychy, Korona Kielce, Sandecja Nowy Sącz, FAM Poprad
GRUPA D: Rekord Bielsko-Biała, Rozwój Katowice, Wisła Kraków, Zagłębie Lubin

 

Liga Mistrzów
1. Lech Poznań
2. AP 21
3. Legia Warszawa
4. Rekord Bielsko BIała
5. FAM Poprad
6. SMS Kraków
7. Korona Kielce
8. Wisła Kraków

Liga Europy
1. Sandecja Nowy Sącz
2. Zagłębie LUbin
3. GKS Tychy
4. Cracovia
5. Stal Mielec
6. Beniaminek Krosno
7. Rozwój Katowice
8. Gwarek Zabrze

 

 

crac

 

Mecze rozgrywano równolegle na 4 boiskach a po pierwszym etapie drużyny, które zajęły pierwsze i drugie miejsce w swoich grupach awansowały do grupy  Champions League A i B a drużyny z miejsc trzy i cztery do grupy Europa League A i B.
Po bardzo emocjonujących meczach w etapie pierwszym poznaliśmy drużyny, które wystąpiły w odpowiednich dla zajętych miejsc grupach. Jak burza przez pierwszą część turnieju przeszły drużyny, których „piłkarskie centrale” znajdują się w Ekstraklasie. Komplet zwycięstw zanotował Lech Poznań, Korona Kielce i Wisła Kraków. Swoją grupę wygrał również SMS Kraków, który na pokonanym polu pozostawił między innymi Legię czy Cracovię, która musiała zadowolić się miejscem nr 3.
Dzięki tym rozstrzygnięciom poznaliśmy układ drużyn, które miały rywalizować w Lidze Mistrzów oraz drużyny, które walczyły w Lidze Europy, a ich kształt prezentował się następująco:

CL A: Lech Poznań, Rekord Bielsko-Biała, SMS Kraków, Sparta Zabrze
CL B: AP21, Korona Kielce, Legia Warszawa, Wisła Kraków
LE A: Cracovia, GKS Tychy, Rozwój Katowice, Stal Mielec
LE B: Beniaminek Krosno, Gwarek Zabrze, Sandecja Nowy Sącz, Zagłębie Lubin

Po pierwszych kolejkach drugiego etapu zawodnicy czuli, że turniej zaczyna zmierzać w decydującą fazę i mecze przynosiły ogromne emocje. Dokładnie w południe Lech Poznań pokonał zwycięzcę grupy SMS Kraków a AP 21 niespodziewanie ograła Legię Warszawa wysuwając się w ten sposób na pozycję czarnego konia rozgrywek. W kolejnej fazie rozgrywek swój mecz wygrał Rekord Bielsko Biała a Korona Kielce podzieliła się punktami z Wisłą. Nie mniej ciekawie było w rozgrywkach Europa League gdzie między innymi Zagłębie Lubin zaczęło dochodzić do siebie po długiej i męczącej podróży rozpoczętej skoro świt. W grupie CL A dosyć szybko Lech Poznań zapewnił sobie udział w decydującej fazie play off, podobnie sprawa miała się z Rekordem Bielsko Biała. W drugiej grupie AP21 nie zwalniało tempa i w kolejnym meczu pokonali Wisłę Kraków 3-1. Znakomitych emocji dostarczył za to mecz Legii Warszawa z Koroną Kielce, bowiem był to mecz o awans do ½ finału rozgrywek. Goście z Warszawy rozprawili się jednak z przeciwnikiem i dzięki bardzo dobrej postawie bramkostrzelnego Olgierda Wełny, zapewnili sobie awans wygrywając 3-1.
W fazie grupowej Europa League również nie brakowało niezwykle zaciętych pojedynków. Tak też awans z kompletem zwycięstw zapewnili sobie zawodnicy Zagłębia Lubin oraz Sandecja Nowy Sącz a natomiast z grupy A Europa League awans zapewniła sobie natomiast Cracovia oraz GKS Tychy.

 

legcra

 

Punktualnie o godzinie 15:00 rozpoczęły się decydujące mecze w fazie play off. Bardzo szybko swoją wysoką formę z grupie Liga Europy potwierdziło rozpędzające się Zagłębie Lubin, które GKS Tychy pokonało 6-1, natomiast Cracovia po zremisowanym 0-0 meczu z Sandecją musiała uznać wyższość przeciwników w konkursie rzutów karnych. Stal Mielec w meczu półfinałowym o 5 te miejsce również wygrała w serii rzutów karnych po zremisowanym 2-2 meczu z Gwarkiem. Cracovia w meczu o III miejsce podejmowała GKS Tychy i również przegrała w rzutach karnych. Sporą dawkę emocji przyniósł finał Ligi Europejskiej, w której rozpędzone Zagłębie Lubin miało bez problemu poradzić sobie z Sandecją Nowy Sącz jednak to drużyna z Nowego Sącza po meczu wniosła swoje ręce ku górze w geście triumfu. Zagłębie Lubin przeważało a na boisku dwoił i troił Marcel Reguła, jednak to Sandecja strzelała bramki i ostatecznie wygrała aż trzy do zera.
Pomiędzy meczami finałowymi w Lidze Europejskiej rozgrywano fazę play off Ligi Mistrzów, która miała wyłonić najlepszą drużynę całego turnieju. Rozpoczęło się od Derbów Polski. Znakomitą oprawę spotkania zapewniły również najliczniej przybyłe grupy rodziców z Poznania i Warszawy, które nie ustawały w dopingu swoich pociech. Mecz rozpoczął się od mocnego uderzenia Legii, która wyszła na prowadzenie i skutecznie broniła się przed atakami poznańskiej lokomotywy. Wszystko jednak do czasu bo wraz z upływającymi minutami Poznaniacy znajdowali luki w defensywie ekipy ze stolicy i zdobywali kolejne bramki. Ostatecznie Lech Poznań wygrał z Legią 4-1 i zapewnił sobie udział w finale. Na boisku obok rozgrywano drugi półfinał, który dosyć szybko został zdominowany przez zawodników AP21, którzy ograli Rekord Bielsko-Biała w stosunku 3-1. W meczach o 5te miejsce Sparta Zabrze wygrała z Wisłą 2-1 a SMS Kraków z Koroną Kielce 1-0. Korona po niezłym starcie w rozgrywkach złapała zadyszkę i stać ich było jedynie na wywalczenie miejsca nr 7 w pojedynku z Wisłą zakończonego zwycięstwem jeden do zera. W meczu o 5te miejsce mieliśmy okazję oglądać bardzo zacięty pojedynek w którym zawodnicy obu drużyn zdobyli aż 6 bramek a o losach meczu zdecydowały rzuty karne. Lepsi w tym konkursie okazali się być zawodnicy Sparty Zabrze i to oni zajęli miejsce piąte w całym turnieju.
Mecz o 3cie miejsce toczył się pod dyktando Legii Warszawa, która podrażniona porażką z Lechem dała mocno się we znaki ekipie z Bielska. Kolejne bramki Olgierda Wełny dały okazałe zwycięstwo ekipie Lecha (4-0) i zaowocowało brązowymi medalami na ich szyjach.
Absolutną wisieńką na torcie okazał się być natomiast finał rozgrywek. Swoje siły zmierzyły w nim ekipy Lecha Poznań i AP21. Kolejorz przystępował do tego spotkania z kompletem zwycięstw. W wielkim finale AP 21 szybko objęła prowadzenie i znakomicie broniła się przed frontalnymi atakami gości z Poznania. Lech nie ustawał w trudach w poszukiwaniu bramki wyrównującej jednak brakowało skutecznego wykończenia, często piłka mijała bramkę o centymetry a do tego bramkarz zawodników z Krakowa swoimi interwencjami zdawał się pewnie zmierzać po statuetkę najlepszego bramkarza turnieju. Lech Poznań zdołał jednak „sięgnąć po swoje” i grając w ostatniej minucie spotkania niemal wszystkimi zawodnikami na połowie AP zdobył wyrównującą bramkę w ostatnich sekundach meczu! Po tym trafieniu sędzia nie wznowił już spotkania i o wszystkim zadecydowały rzuty karne, które znakomicie uświetniły finałową potyczkę.
W serii rzutów karnych lepsi okazali się być zawodnicy z Wielkopolski, również dzięki obronieniu dwóch rzutów karnych przez Eryka Praissa, który to ostatecznie w finale wypracował sobie statuetkę dla najlepszego bramkarza turnieju. Eryk ponadto w jednym ze spotkań zdobył nawet bramkę, tak więc ten wybór nie powinien być zaskoczeniem.
Bez wątpienia zawodnicy Lecha i AP stworzyli znakomite widowisko, które będzie wspominane jeszcze przez wiele miesięcy .

 

lech1

 

Głównym organizatorem turnieju była Polska Akademia Piłki Nożnej.

Projekt współfinansowany ze środków województwa Małopolskiego.

Honorowy Patronat nad Turniejem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa,

Małopolski Związek Piłki Nożnej.

 

PARTNERZY

PATRONI PROJEKTÓW